Exchange 2010 V- Accepted Domains

Exchange Serverımızı kurduktan sonra  Organization Configuration altında Hub Transport özelliklerinden Accepted Domains sekmesinden Exchange Sunucumuzun hangi alan adlarına hizmet edeceğini giriyoruz tabi sadece buradan girmek yeterli olmuyor DNS sunucumuzda da MX kayıtlarımızı tanımlamış olmamız gerekiyor. Benim Exchange Sunucum bogachangunduz.com alan adına hizmet vereceğinden New Accepted Domain tıklıyorum

Alan adımı giriyorum (bogachangunduz.com) ve New düğmesine basıyorum


Başarılı bir şekilde girildi mesajını alıyorum.Bu arada Completion ekranında her yaptığımız ayarın Exchange Management Shell üzerinden hangi komutla yapılacağıda bize gösteriliyor.

Girmiş olduğumuz alan adını Set as Default olarak atıyoruz.bogachangunduz.local bizim iç networkümüzde kullandığımız AD kurarken girdiğimiz alan adıdır.Eğer AD kurarken bogachangunduz.com girmiş olsaydık ve sadece bogachangunduz.com hizmet edecek isek buradan bir ayar girmemize gerek yoktu ama bilgehangunduz.com a da izmet edecek isek buradan gelip ilgili kayıdı yine girmemiz gerekmektedir.

6 thoughts on “Exchange 2010 V- Accepted Domains

  1. Ustad Teşşekkür ederim. Eline sağlık. Rica etsem dns ayarlarını da anlatabilirmisiniz aynı şekilde local bir domain kurdum ve accepted domain gönderdim. Ama owada gönderdiğim mailler taslakların içine düşüp duruyor. .com olarak tanımladığım mail adresine dns üzerinde hangi kayıtları açmam gerek. Şimdiden teşekkür ederim

    • MX kayıdı xx.com.tr için sizin IP gösteriyor mu ?
      Alan adını yazarsanız hemen kontrol edelim veya http://mxtoolbox.com/ alan adını yazarak gerekli kayıtlara baka bilirsiniz.
      bunun yanında ADSL modem de veya Exchange sunucunuzun önündeki tüm güvenlik cihazlarında gerekli portlar yönlendirilmiş durumda mı ?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.