Bilgehan K. Gündüz

www.bilgehangunduz.com / www.sorogren.com

Windows 2008 R2 -X- Uzak Masaüstü Web Erişimi

Windows 2008 R2 -X- Uzak Masaüstü Web Erişimi

Daha önceki makalemizde, Uzak Masaüstü hizmetini aktif ederken, Uzak Masaüstü Web Erişimini de aktif etmiştik ve bu kurulumun sağlıklı gerçekleşe bilmesi içinde ISS kurulumunu onaylamıştık. Bu hizmet ne amaçla var diye  soracak olursak, bildiğimiz üzere Terminal server’a bağlanan kullanıcılar, kendi yerel makinelerinde Word,Excel,Winrar vb uygulamalar yüklü olmadığı halde, bağlanmış oldukları Terminal server üzerinde bu uygulamaları rahat ve sorunsuz bir şekilde kullana bilmekteydi.  Ama  aynı servera yüzlerce hatta binlerce kişi bağlanıyor ve bu programları kullanıyor ise doğal olarak sistem kaynaklarının yetersiz kaldığı durumlar olabiliyordu. Buna göre yatırımlar yapmak gerekebiliyordu  veya yetkilendirme kısmında yapmış olduğunuz ufak bir hatadan dolayı, kullanıcılar server üzerinde enteresan hareketler yaparak, sizi zor durumda bırakabiliyordu. Ama windows 2008 R2 ile RemoteApp Manager ve RDWeb Access kullanımı ile bu sorunlarında önüne geçilmiş olundu.

Öncelikli olarak  Remote App Manager kuruluma bir bakalım.
1.-RemoteApp Yöneticisi tıklıyoruz.

2.-Ekran açıldığında sağda RD Web erişimi ile ilgili iki adet eksik bize gösteriliyor.

3.-Sol tarafta ise RD oturum Ana Bilgisayarı Sunucusu Ayarları görünüyor.Değiştiri tıkladığımızda, aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Bu ekranda özellikle eğer 3389 nolu default portu kullanmayacaksak onu değiştirebiliyoruz. Diğer seçenekler zaten ekran türkçe olduğu için detaya girmeyecğiem.

4.-Eğer ortamda bir Uzak Masaüsütü Ağ Geçidi kullanacak isek buradan onun bilgilerini giriyoruz.

5.-Bu ekranda Genel RDP ayarlarını görüyoruz ve istediğimizi aktif istediğimizi pasif edebiliyoruz.

6.-İkinci ekranda ekranın sağında olan 2 uyarıyı nasıl kaldıracağız şimdi onları anlatım birinci uyarıda bize THWeb Erşimi Bilgisayarları grubunun boş olduğu söyleniyor hemen grubu buluyoruz.

7.-Bu gruba Uzak Masaüstü web erişimi hizmetini yüklediğimiz makinayı seçip ekliyoruz.

8.-Aşağıda görüldüğü üzere birinci uyarı düzelmiş oluyor.

9.-İkinci uyarı ise RemoteApp Program listesinin boş olması hemen uygulamaları eklemek üzere sağ köşeden Remote App Sihirbazını çalıştırıyoruz.

10.- Server üzerinde yüklü olan uygulamaları bize gösteriyor istediklerimizi seçiyoruz.Bu uygulamanın daha iyi anlaşılması için Server üzerine Ms Office 2007 de yükledim.

11.- Uygulamayı seçtikten sonra aşağıdaki özellikler düğmesine basarak bu uygulamayı sadece şu kullanıcı görsün ve kullana bilsin diye biliyoruz eğer bu ayarı yapmaz isek bağlanan herkes bu uygulamaları görüp çalıştıra bilecek.

12.-Yukarıda girmiş olduğumuz ayarlarla ilgili bir özet sayfası ile işlemi bitiriyoruz.

13.-Artık ikinci uyarıda kaybolmuş durumda.

14.- İster isek bu uygulamaları .rdp dosyası veya Windows Installer paketi şeklinde oluşturup kullanıcılara grup ilkeleri veya elle yüklüye biliyoruz, dosyalar “Program Files\Packaged Programs” klasöründe tutuluyor.

15.- Şimdi sıra geldi istemci tarafındaki ayarlara o kadar ayar yaptık kullanıcı bunlara nereden ulaşıyor diyecek olursanız “https:/Makinadı (Ip adreside olur)/rdweb”

16.-Önerilmez olanı seçiyoruz ekran karşımızda ama önce bir eklenti kurmamızı istiyor bizde izin veriyoruz.

17.- Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.

18.-Oturum aç dediğimizde biraz önce server tarafında seçmiş olduğumuz uygulamaları görüyoruz.

19.-Her hangi bir uygulamayı tıkladığımızda biz örneğimizde word tıkladık ve uygulama bizim kendi yerel diskimizde kurulu olmadığı halde server üzerinden kendi bilgisayarımızdaki yerel kaynakları kullanarak sorunsuz çalıştı.Bu şekilde sunucuyu fazla yormadan atıl durumdaki yerel kaynaklarda kullanılarak istediğimiz uygulamaları çalıştıra bileceğiz.

20.- Aynı ekrandan istenir ise Uzak Masaüstüde yapıla bilmektedir.

21.- Sunucunun adını giriyoruz ve istediğimiz seçenekleri seçip Bağlan diyoruz.

22.- Yayımcı uyarısını dikkate almıyoruz ve bağlan diyoruz.

23.-Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.

24.- Kimlik doğrulama uyarısınıda dikkate almadan bağlan diyoruz işte bu kadar 🙂

admin

Website:


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/bilgehan/domains/bilgehangunduz.com/public_html/wp-content/themes/consultstreet/comments.php on line 45

You must be <a href="http://www.bilgehangunduz.com/wp-login.php?redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.bilgehangunduz.com%2Findex.php%2F2011%2F06%2F09%2Fwindows-2008-r2-x-uzak-masaustu-web-erisimi%2F">logged in</a> to post a comment